Читаємо цікаві книжки

Ви часто запитуєте, що варто почитати про нервову систему і поведінку людини в науково-популярному форматі. Гарна новина полягає в тому, що книжок «про мізки» зараз публікують силу-силенну, і добра третина з них є цілком придатна для читання критично налаштованої освіченої людини. Хоча треба з певною часткою іронії ставитися до усіх цих «нейромаркетингів», «нейропсихоаналізів» та «нейровиховання» – часто в таких книжках написано пару сторінок про те, що все визначають мізки, які мало того, що поглинають 20% енергії, так і  крутять нашою поведінкою як хочуть, чим нахабно користуються продавці солодкої слабоалкоголки. А далі йдуть типові поради домогосподарок на тему як керувати чоловіками, не відриваючи погляд від телесеріалів та спа-салонів. Але не будемо про банальне. Сьогодні я хочу вам порекомендувати добірку справді добрих книжок про мізки, поведінку, а також про людей, які в цих речах точно розбираються. І об’єднувати цю колекцію буде те, що всі ці книжки видані українською мовою, що для мене особисто є надзвичайно важливо – адже так чудово, коли людина може прочитати сучасні книжки своєю рідною мовою. Отже, науково-популярні книжки про фізіологію та анатомію нервової системи, і не тільки.

1. Джон Медіна. Правила розвитку мозку дитини. К.: Наш Формат. 2015, – 376 с. Чудова легко написана книжка про те, як розвивається дитина і її мозок, і що можна зробити розумним «нейроосвіченим» батькам, щоби всім було радісно від процесу виховання. Ця книжка є продовженням попереднього бестселеру автора, де більше уваги приділялося особливостям роботи мозку в цілому «Правила мозга». Дуже корисно почитати усім, щоби свідомо підходити до навчання, вибору професії, вплив стресу та формування корисних для нашого мозку життєвих звичок. 

2. Ася Казанцева. Хто б міг подумати! Як мозок змушує нас робити дурниці. [пер. З рос. О.О.Гапак]. – Х.:Віват, 2016. – 320 с. Авторка книжки – російська журналістка, популяризаторка науки, яка окрім біологічної освіти та гострого розуму має легко впізнаваний іронічний стиль та прекрасне почуття гумору, що все разом робить її книжки бестселерами. Про sex, drugs та  rock-n-roll з точки зору нейробіології.

3. Стрімголов. Історія одного життя / Олівер Сакс ; пер. з англійської Олени Ломакіної. — К. : Наш Формат, 2016. — 384 с.  Сподіваюся, що книжки невролога Олівера Сакса ви читали. Ну хоча б «Чоловіка, що сплутав жінку з капелюхом», а може й «Мігрень», чи «Пробудження». Це все світові бестселери, де кожен може себе відчути трошки лікарем-неврологом, що намагається розгадати таємниці зіпсованих мізків. Наші видавці переклали останню книжку Олівера Сакса, яку він написав, знаючи, що скоро відійде. Я її ще не читала, бо вона щойно видана, але дуже тішуся, що от-от матиму цю можливість.

4. Джері Койн. Чому еволюція правдива. – К. : Наш Формат, 2015. – 296 с. Чудова книжка від американського генетика, викладача Чікагського університету для тих, хто ще не визначився зі своїм ставленням щодо еволюції, кому досі бракує наукових аргументів щодо найбільш стрункої теорії виникнення життя на Землі. Звичайно ж, там є трохи і про мозок, зокрема про непросту долю черепно-мозкових нервів в еволюційному процесі. Як на мене, цю книжку має прочитати будь-яка освічена людина, до якої регуляно телефонують та стукають в двері свідки Єгови та інші креаціоністи від бога.

5. Генрі Марш. Історії про життя і смерть і нейрохірургію. – Л.: Видавництво старого лева, 2015. – 320 с. От вже де мізків буде багато, навіть дуже багато. Чудова автобіографічна книжка відомого англійського нейрохірурга, що також оперував в Україні. Для всіх, кого цікавило, про що думає лікар-хірург, коли спілкується з невиліковно хворим пацієнтом, його близькими, коли робить операцію чи їде велосипедом на роботу. Кожна глава – діагноз, і сповнена людяності історія життя.

6. Джулія Ендерс. Внутрішня історія. Кишечник – найцікавіший орган нашого тіла. – К.: Клуб сімейного дозвілля, 2015. – 288с. Ну і на останок – не мізками єдиними. Повноцінна науково-популярна книжка про кишечник, його мікромешканців та всі секретні процеси в ньому. Також про те, як ця довжелезна трубка впливає на нашу поведінку – щоб ви не думали, що ця книжка тут притягнута за мікроворсинки в список.

 

Поділитись в соц. мережах

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Напишіть відгук